Sürdürülebilirlikte Birinciyiz

Güncelleme tarihi: 5 TemSektördeki 10. yılımızda başarılarımızla büyüyor ve gelişiyoruz.


Danışmanlığını yürütmekte olduğumuz Akfen Yenilenebilir Enerji ile Moody's çatısı altında varlık yöneticilerini ve yatırımcıları bilgilendirmek için kurulan Vigeo Eiris Değerlendirme Kuruluşunun bu yıl yapılan değerlendirmesinden en yüksek skor olan A1 derecesini elde ettik.


Akfen Yenilenebilir Enerji, Vigeo Eiris'in değerlendirmesi kapsamında çevresel faktörlerde 89, sosyal faktörlerde 69, yönetişim faktörlerinde 52, operasyonel verimlilikte 77, hukuki güvenlikte 60, beşeri sermayede 64 ve ortalamada 61 puan alarak dünyada sektör birincisi olmuştur.


Uluslararası Gelişen Pazarlar segmentinde 54 şirket arasından birinci olan Akfen Yenilenebilir Enerji, tüm sektörler bazında dünya şirketleri arasında yapılan sıralamada ise 4914 şirket arasında 46'ncı sırada yer aldı.


Sürdürülebilirlik Nedir?


Sürdürülebilirlik tanım olarak, üretim ve çeşitliliğin devamlılığı sağlanırken insanlığın yaşamının daimi kılınabilmesidir. Başka bir ifade ile sürdürülebilirlik, kendi ihtiyaçlarımızı, gelecek nesillerin ihtiyaçlarından ödün vermeden karşılayabilmemizdir.


Sürdürülebilirlik Ne Zaman Hayatımıza Girdi?


Kamuoyu sürdürülebilirlik kelimesi ile ilk olarak Birleşmiş Milletler bünyesi altında çalışmakta olan Dünya Çevre ve Kalkınma Komisyonu’nun 1987 yılı içerisinde yayınlamış olduğu "Ortak Geleceğimiz" isimli rapor aracılığı ile tanıştı.


Hızlı sanayileşme ve nüfus artışından kaynaklanan sorunlara çözüm üretmek amacıyla yayınlanan rapor, ekonomik gelişim ve küreselleşmenin çevre üzerindeki olumsuz sonuçları hakkında bir uyarı niteliğindeydi. Bu raporun geniş kitlelerce benimsenmesinin ve sürdürülebilirliğin hayata geçmesindeki en büyük etken 1984 yılında ilk defa tespit edilen Antartika üzerindeki insan etkinliği kaynaklı ozon deliği olmuştur.


Vigeo-Eiris Nedir ?


Bir derecelendirme ve araştırma kuruluşu olarak VE, ekonomik performansı, sorumlu yatırımı ve sürdürülebilir değer yaratmayı teşvik etmeye odaklanarak, kuruluşların sosyal, çevresel ve yönetişim faktörlerini stratejilerine, operasyonlarına ve yönetimine entegrasyonunu değerlendirir.


2.112 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör